Нов дом за възрастни в Хасково: старата сграда пада, новата отваря с 10 свободни места
Новият старчески дом в парк „Кенана“ е за 160 души и е изграден по Плана за възстановяване за 13,5 млн. лв. След обзавеждането домуващите ще бъдат преместени, а старият корпус ще бъде съборен и заменен с парк.
Официално беше открит новият Дом за възрастни хора в хасковския парк „Кенана“. Сградата е разположена до досегашния дом. Старият корпус предстои да бъде разрушен. На негово място общината планира ново парково пространство.
Капацитетът остава 160 места. В момента има 10 свободни. В същото време има и чакащи за настаняване. Това съобщи директорът на дома Кина Койнарска.
160 места, но и чакащи: натискът върху социалната услуга остава
Новата сграда трябва да подобри ежедневието на домуващите и работата на персонала. Хората, които живеят в дома, вече са изразили удовлетворение от условията.
По повод откриването две от жените са изработили гоблени. Един от тях е подарен на кмета Станислав Дечев. На церемонията беше отслужен и водосвет от отец Никола.
Какво предлага новата сграда: двойни стаи, санитарни възли и достъпност
Сградата е на четири етажа. В нея има 74 двойни стаи. Всяка е със собствен санитарен възел и тераса. Предвидени са и 4 стаи за хора със специални потребности.
Предстои оборудването и обзавеждането на помещенията. След това домуващите ще бъдат преместени в новия корпус.
13,5 млн. лв. по ПВУ: енергийна ефективност и нови изисквания
Новата сграда е построена за година и два месеца. Проектът е финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост. Стойността е 13,5 млн. лв.
Изграждането на изцяло нов дом е било необходимо. Досегашната база вече не е отговаряла на изискванията на Наредбата за качеството на социалните услуги. Не е покривала и нормите за достъпност. Посочени са и изискванията за устойчивост при сеизмични въздействия.
Новата сграда е с клас „А“ по енергийна ефективност. Разполага с модерна климатична инсталация за отопление и охлаждане. Планирани са паркоместа и дворно пространство. Ще има беседка и зони за отдих.
Кметът Станислав Дечев заяви, че сградата е изградена „със сърце“ за възрастните хора. Той пожела здраве и дълъг живот на домуващите.
Още новини в категория Новини от Хасково
Последвайте ни в Telegram: https://t.me/p26news
Още от Новини от Хасково
Гимназия в Димитровград с отличие от Европейския парламент: шанс за „Евроскола“ в Страсбург
Златни медали за изпълнители от Тополовград: триумф на „Крайморски фестивал“ в Бургас

